INFORMACJE

z zakresu Prawa oraz Wiedzy branżowej

Badania geologiczne gruntu pod domki jednorodzinne Olsztyn warmińsko - mazurskie

USGeo USŁUGI GEOLOGICZNE

Aspekt Prawny

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz. U. nr 81, poz. 463). Dla obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych (niezależnie czy jest to kapliczka, domek jednorodzinny czy Centrum Handlowe) należy sporządzić opinię geotechniczną.

 

Dla obiektów budowlanych I kategorii geotechnicznej (m.in. domków jednorodzinnych),  opinia geotechniczna jest w większości przypadków wystarczającym ale i koniecznym dokumentem w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

W przypadku obiektów II i III kategorii geotechnicznej dodatkowo wymagane może być wykonanie dokumentacji badań podłoża gruntowego, projektu geotechnicznego oraz dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Adaptacja projektu gotowego

 

Planujesz budowę domu?  Przejrzałeś setki projektów i wybrałeś ten jeden, swój wymarzony? To dopiero pierwszy krok. Następnym powinno być przystąpienie do adaptacji projektu. Zajmie się tym projektant adaptujący, który:

  • naniesienie zmiany w projekcie gotowym

  • przygotuje projekt zagospodarowania terenu dla naszej działki, wraz z częścią opisową i zestawieniem dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o decyzję na pozwolenie na budowę (projekt budowlany)

  • dostosuje projekt domku do obowiązujących warunków zabudowy, lub planu zagospodarowania przestrzennego

  • określi warunki posadowienia budynku (wymiary fundamentów) i jego kategorię, na podstawie obowiązkowych badań geotechnicznych gruntu - opinii geotechnicznej wykonanej przez uprawnionego geologa.

PAMIĘTAJ:​ Podstawą każdej konstrukcji jest fundament. Rezygnując z badań geotechnicznych gruntu narażasz się na nierównomierne osiadanie budynku, pękanie ścian czy też pojawienie się wilgoci na ścianach lub wody gruntowej w piwnicy.

Badania kontrolne

 

Zleciłeś ułożenie kostki brukowej na wjeździe do domu? ułożenie sieci wodociągowej biegnącej przez środek ogrodu? lub zrobienie zasypki pod posadzkę w budynku?

Wykonawca zapewnia "Będzie dobrze, nic się nie zapadnie"? Pamiętaj podstawowa zasada mówi: "wierzę i SPRAWDZAM!".

Badanie zagęszczenia gruntu zasypowego to podstawa! Koszty są niewielkie w porównaniu z kilkoma czy kilkunastoma tysiącami, które trzeba będzie wydać na rozbiórkę zapadniętej kostki brukowej i ponowne zagęszczenie podsypki czy też iniekcję betonu pod zapadającą się posadzkę w budynku.

Media Społecznościowe

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robimy

USGeo to firma świadcząca usługi geologiczne z zakresu geologii inżynierskiej, geotechniki oraz hydrogeologii.